Rizoto me kofsha pule
Rizoto me kofsha pule

Rizoto me kofsha pule

Kuzhint.com

Përbërësit

  • 1 filgjan çaji vaj ulliri
  • 400gr fileto kofshë pule, të prerë në copa 2cm
  • 1 qepë kafe, copëtuar imët
  • 2 kungull i njomë i copëtuar
  • karafil hudhër, grimcuar
  • 4 domate, i copëtuar
  • 1 1/2 gota oriz, shpëlarë
  • 2 1/4 gota supe pule

Pergaditja;

Në një tigan me vaj te ngroht ne temperatur te mesme-të lartë qet pulën duke e kaverdis për 2 minuta nga çdo anë. dhe pastaj e qet ne nje pjatë.

Pastaj ne te njejtin tigan shtojm qepë, kungull te njomë dhe hudhër dhe karafil te prera imet duke i perzier herë pas here, për 3 deri në 4 minuta ose derisa qepa te zbutet pak.

Shtojm domate dhe prap e qesim mishin e pules dhe bejm rritja e ngrohjes të lartë qe merre nje vlim.

Ne nje tengjere bejm kaverdisjen e orizit me pak vaj dhe gjalpe te perzier per 6 minuta dheme pas ia shtojm supen e pules qe e kemi vlu me heret dhe e lem te ziej e mbuluar, për disa minuta duke e kontrollu her pas here.

Marrim nje pjate dhe e servojm si ne foto duke ia hedhe siper salqen e mishit dhe pak qep te reja per dekor.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  rizoto  kofsha  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle ne form interesante
Krem supe nga tegatuajm
Petulla me patate