Revani me rrush
Revani me rrush

Revani me rrush

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

250 gr Sheqer,

250 ml Qumesht,

250 ml Vaj,

250 gr rrush te terur,

250 gr Grize,

375 gr Miellë,

Nje pako pecive,

Nje pako sheqer vanille.

Perberesit per sherbetin:

500 gr Sheqer,

250 ml Uje,

Nje luge qaji leng limoni.

Sheqer pluhur per dekor ose sipas deshires suaj.

Pergaditja:

Nxehim furren ne 170 Grad.

Pergadisim se pari sherbetin duke i hedhur te gjithe perberesit ne tenxhere.

E vendosim mbi zjarre dhe e lem te zihet dri sa te shkrihet sheqeri pastaj e largojme nga zjarri e lem te ftohet.

Per brumin rrahim vezet me sheqerin pastaj ia shtojme te gjithe perberesit e tjere nje nga nje duke e perzier vazhdimisht masen.

Derdhim brumin ne tepsi te lyer me vaj e vendosim pastaj tepsin ne furre per tu pjekur ne temperatur 170 Grad per 25-30 minuta.

Largojme nga zjarri e lem te ftohet pastaj ia hedhim sherbetin mbi revanin. (shpojeni disa here revanin me thike ose piru).

E lem edhe pak qe te ftohet revanina pastaj i hedhim sheqer pluhur siper per dekor.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  rrush  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ti parandalojm gurët në veshka
Bakllavë role
Pogaqe   me form te bukur