Revani e shijshme
Revani e shijshme

Revani e shijshme

Kuzhint.com

Përbërësit:

10 vezë të freskëta, 10 lugë sheqer, 12 lugë miele, 1 peciv.

Përbërësit per sherbetin;1 kg sheqer, 5 gota ujë, 1 qeskë sheqer vanilje.

Sherbeti pasi të fillojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët pastaj e largojm nga zjarri.

Përgatitja:

Tunden vezët me sheqer gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme dhe të shtojnë vëllimin.

Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht.

Hidhet miellii perzier me peciv me lugë nje nga nje duke e përzier nga lartë-poshtë me tel kuzhine që të mos ulet brumi.

Masa derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur.

Tepsia mbushet në gjysmen e lartësisë, pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin.

Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 160 gradë C për t’u pjekur për afro 30 min.

Gjatë pjekjes furra nuk hapet.

Pasi të ftohet, hidhet sherbeti shum pak i vakët.

Pritet në delima dhe servohet.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SI TË ZGJASNI FLOKËT SHPEJT ME KONJAK
Torte me  qokolade (shacher torte)
Zupa me fruta të ndryshme