Ëmbëlsirë dëbore me kakao
Ëmbëlsirë dëbore me kakao

Ëmbëlsirë dëbore me kakao

Kuzhint.com

Pandispanja;

4 vezë, 12 luge sheqer, 250gr gjalpe, 3luge kakao, 12 luge qumesht, 12 luge miellë, 1pecive dhe arra aq sa ke per dkorim

Sherbeti ;350 deri 400ml qumesht i ziejm me 12 luge sheqer.

Shtresa e bardhe ;500 ml hoplla ose halta ose shllag Pergaditja;

Ne fillim i rrahim vezet me sheqer pastaj ne kete mas i qesim perbersit nje nga njei perziejm me tel kuzhine dh kete mas e qesim ne tepsi dhe e pjekim furre te

parangrohur ne 200 grad.

Pasi te jet pjekur ia qesim sherbetin e nxeht

Shtresa e bardhe ;

Marrim opllen e rrahim me mixer derisa te trashet mire dhe ia qet torte siper pasi te jet ftohur tersishte qe mos te na prishet dhe siper e dekorojm me arra.

Embelsir Debore me arra e pergaditur nga Edita Islami qe e falemenderojm


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  debore  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolad me neskafe
Vafle nga ne
Fërgesë e Tiranës