Reçele me kungulle misiri
Reçele me kungulle misiri

Reçele me kungulle misiri

Kuzhint.com

Pergaditja:

4 kg kungulle misir te qeruara dhe te prera ne katore si ne foto pastaj i vendosim ne nje en ku me pare kemi qite uje me gelqere dhe i lem qe te qendrojn 2 ore(100gr. gëlqere te tretura në 3l ujë).

Pas 2 0re i hekim nga gelqerja i shperlajm me uje te bollshem dhe i kullojm dhe pastaj i vendosim nje nje tengjere mbi zjarre qe te zihen me 2 kg sheqer dhe 1 liter uje derisa te zihen dhe te jet trashur lengu.

Ju befte mire nese i pergaditeni.

Ky ne foto eshte kungull misiri!!

Receta nga Lirime Fejzullahi


Fjalet kyqe : turshi  reqele  kungulle  misiri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rizoto me bizele dhe karota tegatuajm.com
Petulla  te rrumbullaketa ne furre
Nje ide per pastrimin  e shpejtë te  fugave në mes te pllakave