Rollad me banane dhe krem
Rollad me banane dhe krem

Rollad me banane dhe krem

Kuzhint.com

Edhe nje recet per rollad me banane Perbersit: 6 ve 2 luge uje te vale 150 gr sheqer pluhur 60 gr miell 50 gr arra te bluara Nje pako sheqer vanilje Filli: 400 ml qumesht 250 gr margarine 1 puding vanile 150 gr sheqer pluhur 2-3 banane 2-3 luge qokollate e grimcuar Per dekorim: 2 kese shllag 3 luge eurokrem 3 luge arra te bluara Udhezimet: Te kuqet e vezeve e perzieni me 75 gr sheqer pluhur derisa te zbardhet masa.

Te bardhat tunden veqmas me 75 gr sheqer derisa te fitohet nje shkume e forte.

Ne masen me te kuqet e vezeve e qitni ujin e vale dhe e perzieni dhe ngadale e shtoni miellin e perzier me arrat e bluara dhe sheqerin e vaniljes dhe pastaj ne kete mase shtohet edhe shkuma e fituar nga te bardhat e vezes dhe perzihet ngadale me luge qe te mos bie vellimi.

Kjo mase qitet ne tepsi te permillur dhe piqet ne temp 180 grade per 20 minuta.

Pandispanjen e pjekur e largojme nga tepsia dhe e pluhurosim me sheqer dhe e mbeshtjellim me lecke kuzhine ne forme rollate dhe e leme te qendroi qe te marr formen e rollates. Filli pergaditet duke zier nje puding me 400 ml qumesht dhe lihet te ftohet ne temp. dhome dhe qe te mos e formoj shtres ne siperfaqe i qesim sheqer persiper dhe e marim margarine dhe e tundim me sheqerin pluhur derisa te formohet nje mase homogjene dhe e bashkojme me pudingun e zier dhe i qesim qokollaten e grimcuar dhe kete mase e leme ne frigorifer per 30 minuta dhe pastaj e shtrijme pandispanjen dhe e lyejme ne krejt siperfaqendhe ne mes i vendosim bananet dhe e mbeshtjellim ne forme rollate dhe e lyejm me shllag dhe pastaj i qesim arrat e bluara dhe e shkrijme eurokremin dhe e zbukurojme. Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  rollad  banane  krem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem
 Speca turshi te mbushur me perime
Revani e terur (me nisheste)