Rizoto me karkaleca, limon, dhe qumësht kokosi
Rizoto me karkaleca, limon, dhe qumësht kokosi

Rizoto me karkaleca, limon, dhe qumësht kokosi

Kuzhint.com

Përbërësit për 3-4 persona: 280g oriz Carnaroli mundet ehe oriz normal, 1 qepë e vogël, e grirë në feta lëng zarzavatesh i valuar 300g karkaleca të freskët, të pastruar 160ml qumësht kokosi 1 limon bio, vaj ulliri, kripë dhe piper

Përgatitja: Në një tenxhere skuqim qepën me 4 lugë vaj ulliri.

Shtojmë më pas orizin, të cilin e skuqim për disa minuta.

Shtojmë një garuzhde lëng të valuar dhe kur ky të jetë shteruar, shtojmë lëng tjetër.

Kur duhen edhe 5 minuta që orizi të ziejë, shtojmë karkalecat të pastruar, qumështin e kokosit dhe përfundojmë kështu zierjen orizit.

Shtojmë lëkurën e lime, të grirë imët me rende dhe e përziejmë me lugë druri.

E shërbejmë me copa lime, lëkurë lime të grirë freskët.


Fjalet kyqe : Karkaleca  vaj  orize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Vetit kurative te mushmollës
Panine të vogla
Torte me malina dhe krem kokosi