-Kifle-
-Kifle-

-Kifle-

Kuzhint.com

Perbersit;:

-1 kg miell, ose sipas nevojes

-2 kokra vez,

- gjys gote me vaj,

-1 got me sheqer,

-1 fare buke, (kfasac)

-gjysem luge qaji me kryp,

-qumsht sipas nevojes, ama te jet qumesht i ngrohet, edhe brumi sa ma i but aq ma i mire!

- eurokrem apo gjeme

-1 te verdhe te ves dhe susam

Pergaditja;

Ne fillim e zbusim faren e bukes (kfasacin)qe te tretet ne qumshtin e ngroht

Marrim qumshtin e ngroht dhe ne te perziejm; vezet. vajin, sheqerin dhe krypen, dhe fillojm me perzirjen e miellit qe ta bejme nje brum dhe kete mas e leme qe te pushoj derisa te dyfishohet pastaj e marrim masan e shtrim me tollojs ne nje per dhe e ndajm ne trekendesha dhe nga kjo formojm kifle duke i vendos ne mese eurokrem ose ndonje gjem tjeter sipas shijes qe keni duke i vendosim ne tepsi me leter per pjekje dhe prap i lem per 25 min me pushu dhe i lyejm me te verdhe te ves dhe susam dhe i pjekim ne furre te nxeht ne 200 grd deri sa te marrin ngjyren te arte.

Ju befshin mire!


Fjalet kyqe : brumera  kifle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek njujorkez
Kek me karota
Salc kosi me hudher dhe kastravec