Qofte shtepije me qepë nga tegatuajm
Qofte shtepije me qepë nga tegatuajm

Qofte shtepije me qepë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Pergaditja;

Mish i grirë 350 g,

Qepë 2 cop,

Vaj 1 filxhan çaji,

Salcë domate 1 lugë kafeje,

Hudhra 1 kokërr,

Dafinë 2 gjethe,

Uthull 1 filxhan kafeje,

Bukë të bardhë 2 feta,

Miell 1 filxhan çaji,

Kripë, piper te zi, majdanoz dhe koper.

Përgatitja:

Ne fillim behen qoftet.

Ne nje ene shtojm mishin kripe, qepqte prera imet, piper te zi, salcë domate, hudhra, majdanoz, uthulle, koper, bukën e bardhë, te gjitha te prera holledhe i perziejini mire me dore.

Me mira do te ishte ta linit kete perzierje per disa ore te qete, qe kur te gatuhen te ken shijet te mire edhe gatuhen shpejte shpejt.

Formojm nga kjo mase toptha apo peta te ciles madhesi te deshirojm.

Rrotullohini ne miell dhe verini te skuqen ne nje tigan te madh me vaj ulliri te nxehur mire deri sa te jete pjekur ne te gjitha anet.

Kombinoini me patatet.

Në yndyrën e mbetur e cila duhet të jetë e pastër, skuqen qepët e prera në forme gjysmërrethi të hollë, hudhrat, salca, uthulla, dafina, kripa e piperi, pak ujë dhe pasi të kenë zier mirë u hidhet sipër qofteve të cilat janë të shtruara më parë në një tavë.

Vihen në furre të piqen edhe per 15 minuta.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  shtepije  qepe  gatuara  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TORTE SHTRESORE
Si ti pastrojm tiganet me yndyra te djegura.
Ëmbelsirë me vishnje