Qofte me perime dhe patate
Qofte me perime dhe patate

Qofte me perime dhe patate

Kuzhint.com

Perberesit per 4 porcione:

60 gr Therrime buke,

400 gr Patate, 2 vezë,

3 Luge gjelle miellë,

5 Luge gjelle vaj,

Nje prise krip,

Nje prise piper,

1 Kungullesh,

Pergaditja:

Patatet i pastrojme, i qerojme dhe i grryejme ne rende.

Qepeve ia heqim levoren, i presim imet dhe i bashkojme me patatet.

Kungulleshen dhe specat i pastrojme mire dhe i presim ne katrore shum te vogel.

Gjithashtu edhe keto dy perime i bashkojme me patatet.

Perzim tere masen duke i hedhur krip dhe piper.

Ia shtojme vezet dhe miellin.

Ngjeshim mire masen.

Nga masa i bejme disa toptha pastaj duke i shtypur me shuplake dore i bejme me te rrafsheta pastaj i kalojme te therrimet buke.

I pjekim ne vaj te nxehet ne te dy anet.


Fjalet kyqe : gjellera  puffer  perime  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gatimi me avull: këshilla dhe teknikat
Ëmbelsirë tre diteshe
Spinaq ne furre me kaqkavall