Pulë me xhenxhefil dhe limon
Pulë me xhenxhefil dhe limon

Pulë me xhenxhefil dhe limon

Kuzhint.com

4 kofsha,

Një rrënjë e vogël xhenxhefil,

Një kokërr qepë të kuqe,

Fletë dafine,

Çili (spec djegës),

Pak gjalpë,

Përzierje të erëzave të thata,

1 dl rum,

1 dl ujë,

trumzë.

Përgatitja:

Kofshat i kriposni, shtoni trumzë, çili dhe i renditim në enë në të cilën do ti pjekim.

Gjalpin e prejem në copëza dhe erenditim rreth mishit, pastaj qepën e prejm në katrorë, xhenxhefilin në rrathë, kurse fletën e dafinës e imtësojm dhe të gjitha keto i shtojm në enën me mishë

Shtoni rum dhe ujin.

Mbulojm enen dhe e pjekim ngadalë.

Kohë pas kohe e lagim me lëngun në të cilin jan duke u pjekur mishi.

Kur mishi është i gatshëm ia argojm kapakun dhe e lëm që të pjeket edhe për 10-15 minuta deri sa të merr ngjyrë të artë.


Fjalet kyqe : gjellera  pule  xhenxhefil  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me perime
Nje pije  për humbje peshe
Kekë me fruta te thata