Tespishte nga Valbona Hoxha
Tespishte nga Valbona Hoxha

Tespishte nga Valbona Hoxha

Kuzhint.com

Pergaditja:

Ne fillim e qesim ne nje tengjere nje gjysem kg masllac ose gjalpe me shkri dhe kur vlon e largojm nga zjarri pastaj I qesim 1 luge griz, 1 got te ujit

qumeshte, 1peciv, 1 ve, 200gr arra te bluara dhe te gjitha keto I perziejm se bashku mire e mire edhe ne funde i qesim mielle deri sa ta trashet sikur

brumi I pogaqes.

Kete brume e shtrijm ne nje tepsi si kjo ne foto dhe para se te fusim ne furre duhet ta prejm dhe pastaj e pjekim ne furre ne temperature 150 grade

qe te pjeket dalnga dale sikur bakllava!

Nderkoh e ziejm sherbetin me 1kg sheqer nje limon nje vanil sheqer uji i qesim sa te jet vetem pak per mbi sheqer dhelem qe te ziej mbasi te merre

vale edhe per disa minuta.

Pasi te pjeket tespishtja duhet te ftohte qe te ia hedhim tani sherbetin e nxehte! Kshtu qe ju befte mire nese e gatuani dhe e beni me kete lloj receti!

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  tespishte  valbona  hoxha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Snikers torte nga Argetime Telqiu Ballanca
Ëmbelsirë me shumë  shije
Keke me qershia