Toptha me Kakao dhe Hurme
Toptha me Kakao dhe Hurme

Toptha me Kakao dhe Hurme

Kuzhint.com

Perberesit e Mases Kryesore:

  • 3 lugë gjelle kakao
  • 1 gotë e gjysmë hurme (pa fara)
  • 3 lugë gjelle kokos
  • Pak kripë

Shijet (sipas dëshirës masës kryesore duhet t’i shtoni vetëm njërin prej përbërsëve të mëposhtëm)

  • 1 lugë gjelle kokos
  • 1 lugë caji lëvore e portokallit e gërryer shumë imët, ose
  • 1 lugë caji espresso pluhur

Gatimi: Bluani në pajisjen për përpunimin e ushqimit kakaon, hurmet, 3 lugët e kokosit, dhe kripën derisa të përfitohet një masë e lëmuar.

Shtoni ujë me lugë nëse masa mbetet shumë e thatë, ose kokos nëse masa mbetet e lëngshme.

Shtoni dhe shijen e preferuar dhe përzieni mirë.

Me duar pastaj formoni topëthat dhe i pluhërosni me përbërsin e preferuar (kokos, fara të susamit, fëstëka të bluar, arra të bluara etj).


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  kakao  hurme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabie ne forme lule
Tatli e shpejt dhe e leht  nga Ramize Berisha Dierkes
Revani me veze fshati dhe lenge portokalli