Pulë me salcë domatesh dhe borzilok
Pulë me salcë domatesh dhe borzilok

Pulë me salcë domatesh dhe borzilok

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 lugë supe vaj ulliri, 8 kofsha pule , 1 lugë supe miell të thjeshtë të kalitur, 2 speca të kuq dhe perime të ndryshme , 12 patate të reja të ndara në gjysëm, 150ml verë të bardhë , 200ml lëngun e pulës, 20g bazilik vetëm fletët

Pregaditja e recetës :

Nxeje vajin në një tavë të madhe e cila duron nxehtësinë.

Kofshët e pulës le të mbështjellen me miellin e kalitur dhe pastaj vendosi në tavë.

Zieji në një nxehtësi të madhe, kofshat duhet të kthehen njëherë deri sa të bëhen të gjitha ngjyrë ari.

Shtoji specat dhe patatet në tavë dhe gatuaji ato për 3 minuta.

Shtoje verën e bardhë dhe ujin e pulës si dhe kripën dhe piperin.

Mbuloje tavën dhe le të zihen për 20-25 minuta derisa pula të zihet mirë e tëra.

Shtoje bazilikun dhe gatuaji edhe për 5 minuta të tjera.


Fjalet kyqe : gjellera  pule  borzilok  salc  domatesh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm ;Pjeshka
Dobitë e vajit të hithrave
Ja vrasësi i heshtur i fëmijëve