Patate furre me pana
Patate furre me pana

Patate furre me pana

Kuzhint.com

Përbërësit për 6 persona: • 1kg patate • 2 speca te kuq • 2 speca jeshile • 1l qumësht • 400ml pana • 1 hudhër • kripe

Përgatitja: Lajini specat.

Futini për një minute në ujë te nxehte.

Me pas kullojini dhe qërojini.

Hiquani bërthamat dhe prijini holle për së gjati.

Qëroni patatet dhe prijini në rondele.

Ndizeni furrën në temperaturën 150 C.

Tavën fërkojeni me një hudhër të prerë me dysh.

Shtroni patatet.

Mbulojini ato me pana, hidhni specat jeshile dhe kripë.

Vazhdojeni duke vendosur përsëri patate, specat e kuq dhe në rreshtin e fundit patate serish.

Hidhni qumështin dhe futeni në furrë.

Piqeni për 2 orë.

Pasi të bëhet shërbejeni të ngrohtë.

Lexoni me shume tek: www. living. al


Fjalet kyqe : gjellera  patate  furre  pana  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fileto pule me oriz dhe spinaqe nga ne
Torta me nutella dhe lajthia
Çokollata ndihmon kundër kollitjes!