Pse duhet të hani fasule
Pse duhet të hani fasule

Pse duhet të hani fasule

Kuzhint.com

Fasulet janë të llojeve të ndryshme si;të bardha, të kuqe, të mëdha, të vogla, të rrumbullakta etj.

Fasulet janë shumë të ushqyeshme dhe janë të pasura me vitaminë A,

C dhe E, ndërsa përmbajnë një sërë kripërash minerale, potas, hekur, kalcium dhe fosfor.

Ngrënia e tyre redukton praninë e kolesterolit në gjak. Të gjitha llojet e fasuleve janë të pasura me fibra, gjë që lehtëson ndjesinë e ngopjes.

Fasulet janë të përbëra në masën 60% nga amidoni dhe sheqeri ndërsa fasulet e njoma janë të përbërë në masën 90% nga uji. Për nga përmbajtja proteinike, fasulet mnund të krahasohen me mishin.

Nëse konsumohen shpesh dhe rregullisht, ulin nivelin e kolesterolit.

Këshillohet që të hahen nga diabetikët, pasi mbajnë nën kontroll sheqerin dhe reduktojnë mundësinë për tu prekur nga tumori


Fjalet kyqe : keshilla  duhet  hani  fasule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!
 ËMBËLSIR  ME PUDING DHE BISKOTA
Petulla  te rrumbullaketa ne furre