Japrak i shijshem me fleta rrushi
Japrak i shijshem me fleta rrushi

Japrak i shijshem me fleta rrushi

Kuzhint.com

PERBERSIT:

-30 gjethe rrushi ( sa te mbaroj masa ),

-1 got oriz,

-1 tuf majdanoz,

-nenexhik jeshile,

-1 hudher,

-piper te kuq,

-nenexhik te thate,

-Vaj ulliri,

-2 luge salc domate.

PER SALCEN:

-nenexhik thate,

-lengui gjysme limoni,

-1 luge caji piper i kuq,

-Uje 1 filxhan kafe,

-3 filxhan salc domate

PERGATITJA:Se pari ziejm ne uje e krip gjethet e rrushit sa te zbuten pak.

Pastaj skuqim qepen e grire shtojme orizin, 1 gote uje dhe e lejm ca sa te behet orizi gjys i zier e te ngelet pa uj, pastaj e heqim nga zjarri dhe i shtojm majdanoz te grire lengun e gjys limonit dhe dy thelpinj hudher te grir salcen dhe erezat e tjera.

I trazojme mire.

Nderkohe ne nje tigan tjeter pergatisim salcen, vendosim hudhrat ne tiganin me vaj dhe e skuqim, shtojm nenexhik, pastaj salcen e domates (une perdora salcen per makarona ) dhe perseri lengun e gjys limoni pas pak shtojm pak uje ne tigan dhe e lejm 5 minuta te ziej.

Hapim gjethet e rrushit dhe vendosim pak nga masa me oriz i mbeshtjellim si ne figure.

I rrejshtojme ne tenxhere dhe hedhim dy gota uje per te perfunduar zierjen e orizit, 10 minutat e fundit para se te shuajm zjarrin shtojme salcen siper japrakeve dhe nje pjate permbys.

E servirim ne pjate duke hedhur siper salce nga tenxherja.

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : gjellera  japrak  gjethe  rrushi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet që ndalojnë rënien e flokëve
Mishë viçi me bishtaja
Musak me salc beshamel