Proja me djathë grek
Proja me djathë grek

Proja me djathë grek

Kuzhint.com

Përbërsit:

180 g miell,

1. 5 dl vaj (gjysma ulliri / gjysmë luledielli),

1 filxhan kos grek (180g) mundet edhe kos normal, 1/2 qese pluhur pjekje,

250 g djathë feta,

250 g kajmak grek,

1 majë e luges kripë.

Përgatitja:

Bashkojme te gjithe perbersit ne nje en pak ma të thell duke i perzier mire derisa të kemi fituar nje brum te dendur.

Brumin e fituar e qesim ne nje tepsi katrore të lyer me gjalpë dhe e pjekim per 30 min ne furrë të parangrohur ne temperatur 200 grad.

Ju beft mirë nëse e gatuani.


Fjalet kyqe : brumera  byrek  djathe  grek  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Truke për zierjen e perimeve
Gurabi
Si te gatuajm buke shtepie