BALLKAN EMBELSIR
BALLKAN EMBELSIR

BALLKAN EMBELSIR

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 ml kos, 500 gr miell, 500 gr sheqer, 6 vez, 2 pako sod buke

Pregaditja e recetës :

Sherbeti : 5 gota sheqer, 5 gota uje, 1/2 leng limoni.

Pregatitja : Vezet me sheqerin i perziejme me dore, deri sa te tretet sheqeri pastaj shtojme kosin dhe e perziejme me dore, me pas shtojm miellin, soden dhe lengun e nje kokerr limoni.

Brumin e hedhim ne tepsi te lyer me pak gjalpe i bejme disa prerje me maje thike ose piru qe ti hyj sherbeti.

Pasi e pjekjim, hedhim sherbetin,, e presim ne copa e dekorojm me copa te lejthiave dhe e sherbejme.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  ballkan  embelsir  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pasul ne tave
Pogaçe me miellë misri dhe me suxhukë
Qofte me thjerreza