Kroasan (kifle) nga tegatuajm
Kroasan (kifle) nga tegatuajm

Kroasan (kifle) nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 vezë , 1 cope tharm bukeose 1luge e gjysem kfasac pluhur te tretur me pare me nje filgjan uje te ngrohte qe te dyfishohet masa, 1 gote ujit kos, 1 gote qumeshte, kryp sipas nevojes, 2 luge gjelle sheqer, mielle deri sa te behet brumi.

Pregaditja e recetës :

Kifle te pergaditura nga ne

2 ve, 1 cope tharm buke ose 1luge e gjysem kfasac pluhur te tretur me pare me nje filgjan uje te ngrohte qe te dyfishohet masa, 1 gote ujit kos, 1 gote qumeshte, kryp sipas nevojes, 2 luge gjelle sheqer, mielle deri sa te behet brumi.

Pergaditja:

Me nje ene te thelle ne fillim perziente gjithe perbersit e lengshem mire pastaj shtohet krypa dhe sheqeri dhe ne funde ia qesim miellin dhe e formojm brumin pak ma i fort se per pite.

Perparsia e gatimit eshte se ky brume nuk lihet te qendroj dy her per tu dyfishuar por menjeher pergaditet.

Prej keti brumi ndahen 8 kuleq dhe hapen me tehollus si per pite.

Secila pet e tolluar lyhet me margarin dhe palosen njera mbi tjetren perveq te fundit qe nuk duhet te lyhet,

pastaj hapet i tere brumi prap tallohet ne nje pet te madhe sa me holle ne form te

rrumbullaket dhe lyhet krejt peta siper me margarin.

Kjo pete prehet ne 4 pjese prej seciles i pren edhe 8 pjes, keshtu gjithsejt dalin 32 pjes.

Pasi ta kemi prer e mbushim sipas shijes dhe e mbeshtillen nga pjesa e gjere kah e ngushta dhe rendohen ne tepsi.

Aty lihen te qe te dyfishohen derisa te fryhen, pastaj lyhen me veze siper i qitet susam dhe nga 1 copez margarin piqet ne temp. 200. grad

Ju beft mire nese vertet i gatuani.

Kifle te pergaditura nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  kroasan  kifle  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lulet që janë të përjetshme
Biskota te buta me kokos
Kek me dy shije