Pite e shpejtë me mish të bluar
Pite e shpejtë me mish të bluar

Pite e shpejtë me mish të bluar

Kuzhint.com

Recetë e Lindës për pite të shpejtë me mish të bluar.

Përbërësit : 500 gr. mish të bluar, 3 qepë, 1 lugë çaji piper të kuq, 1 lugë çaji piper të zi, 1 lugë çaji kripë, 4 vezë, 200 gr miell, 1 pako pluhur për pjekje, 150ml jogurt, 100 ml ujë të gazuar.

Fara: Susami, luledielli…

Përgatitja : Fillimisht premë qepën, të cilën pastaj e skuqim në enë.

Në ndërkohë, përgatisim brumin : 4 vezë vendosen në enë dhe tunden.

Pasi të jenë gati qepët, shtojmë mishin në enë.

Përziejmë masën : Shtojmë kripën, miellin dhe pluhurin për pjekje tek vezët.

Përziejmë masën : Shtojmë edhe ujin mineral.

Gjatë përzierjes, shtojmë edhe gjalpë dhe jogurt.

Pasi bëhet mishi gati, ndalim temperaturën dhe shtojmë krip, piper të kuq dhe të zi.

Vendosim masën e fituar nga mishi dhe qepja te brumi, duke i përzier bashkë.

E vendosim në tavë dhe mbi shtojmë farërat (opsionale).

Pjekim në furrë, në temperaturë 200 gradë për gjysmë ore deri 40 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  pite  shpejte  mish  bluar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mini rolada me banane
Torte per ditelindje
Mënyra më e pashëndetshme e përgatitjes së peshkut