Qofte pule
Qofte pule

Qofte pule

Kuzhint.com

Përbërësit:

• 1 kg mish i grirë pule,

• 2 qepë të grira,

• 2 domate të grira,

• 8 lugë gjelle bukë bajate e thërrmuar,

• 3 lugë gjelle uthull balsamik,

• 100 ml vaj ulliri,

• vaj ulliri për skuqje,

• 2 lugë gjelle rigon,

• kripë • piper i bluar në moment,

• 2 të bardha vezësh,

Përgatitja:

Hedhim gjithë materialet në një tas dhe i punojmë mirë me duar, derisa të arrijmë një brumë homogjen.

Formojmë qofte petashuqe me peshë rreth 200 gr secila.

Nxehim pak vaj ulliri në një tigan dhe skuqim në të, në zjarr të mesëm, qoftet.

I shërbejmë të shoqëruara me një sallatë gjethesh të freskëta dhe limon.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Alarmi, buka e infektuar po helmon popullin
Biskota "kapela bardh"
Ballokume të shijshme