Pitalka
Pitalka

Pitalka

Kuzhint.com

Përbërësit:

2 lugë tharm buke,

2 dcl qumësht i vakët dhe,

1 filxhan ujë të nxehtë,

Përgatitja:

Përzihen të gjithë përbërësit në një brumë jo shum të fortë.

Vendosen në një enë në vend të ngrohtë.

Kur fryhet brumi i përziejmë.

Herën e tretë qe fryhet, me duar te lagura i ndajmë në toptha të madhesis siq dëshirojm vet.

I japim formen e pitalkës dhe i lyejmë përmi me jogurt ose me qumësht dhe iu qesim fara.

I lejmë ashtu të pushojnë edhe 10 minuta.

E nxejmë furrën dhe gjithashtu e nxejmë edhe tepsinë në të cilën do i pjekim pitalkat.

I qesim në tepsi të nxehtë dhe i shtijmë në furrë që të piqen.


Fjalet kyqe : brumera  pitalka  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pse duhet te vendosni qepe nen çorape kur te flini gjume? Do ta provonit ju?
Salat me couscous dhe salce jogurti
Mish viqi me salc portokalli