Krepa me fruta të ndryshme
Krepa me fruta të ndryshme

Krepa me fruta të ndryshme

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 100 gram miell
  • 150ml qumësht
  • 250 gram gjizë
  • 2 kokrra vezë
  • 2 lugë gjelle sheqer
  • 50 gram majë për ëmbëlsira
  • Gjalpë 250 gram fruta të ndryshme

Përgatitja:

Frutat pastrohen dhe vendosen në tenxhere se bashku me 100ml ujë dhe 2 lugë sheqer dhe zihen për 10 minuta derisa frutat të zbutën gati në gjendje të lëngshm.

Në një enë tjetër thahen 2 vezë të cilave më pas i shtohen edhe gjiza, niseshteja, mielli, qumështi dhe pakëz kripë.

Me mikser përzihet kjo përbërje.

Më pas në një tigan për krepa me diametër 12cm hidhet pak gjalpë dhe pasi që të ngrohet tigani, vendosët përbërja apo brumi dhe me kujdes rrotullohen derisa të piqen nga të dyja anët.

Po njësoj veprohet më të gjitha krepat e tjera.

Në tavolinë, serviren të ngrohtë dhe të shoqëruara me fruta si luleshtrydhe, boronica, manaferra etj. >>living. al


Fjalet kyqe : brumera  krepa  fruta  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kofshë pule me kunguj, në salcë të sojës, me mjaltë
MASKË ME SHITAKE PËR HEQJEN E RRUDHAVE POSHTË SYVE
Torte me molla nga ne