Peta te gatshme me gjoks pule
Peta te gatshme me gjoks pule

Peta te gatshme me gjoks pule

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 1 gjoks pule,

- 1 qepë të vogël,

- 1 vezë,

- 1 lugë gjelle vaj,

- Krip, piper, dhe kerri,

- 6 feta djathë per sanduiç,

- Një grusht gjethe spinaq të freskëta,

-50 gr arra te copëtuar,

-50 ml vaj,

Pergaditja;

Marrim nje tigan me pak vaj dhe ne te grijm imet qepen duke e zbutir mbi zjarre pastaj edhe gjoksin e pules e kaverdisim veq dhe i vendosim ne nje mixer ku ne te qesim ; arrat e copëtuara, 1 lugë gjelle, krip, piper, dhe kerri dhe i bluajm imet.

Marrim petet e gateshme dhe i shtrojm mbi tavolin dhe i lyejm ne mes me vaj dhe mbi te vendosim gjysmen e fetave me djathë per sanduiç, spinaqin e lare dhe te kulluar, masen e bluar me mixer dhe prap gjysmen e fetave me djathë per sanduiç,

Pasi te kemi perfundu bejm nje rrole nga kjo mase e vendosim ne tepsi me leter per pjekje e lyejm me vez rrolen dhe e pjekim ne temperatur 200 grad.

JU BEFTE MIRE!


Fjalet kyqe : brumera  peta  gatshme  gjoks  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE
Lëngu Shërues i Pagjumësis
Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj