Peshqi me sos dhe perime
Peshqi me sos dhe perime

Peshqi me sos dhe perime

Kuzhint.com

Pergaditja; Marrim peshqit dhe i pastrojm pastaj i qesim ne leter kuzhine qe te ia jekim ujin (palloma) pastaj marrim dhe ju qesim shume pak krip dhe i lyejm me miell, E qesim ferteren ne zjarre qe te nxehet i qesim pak me shume vaj, kur te nxehet vaji i qesim peshqit dhe i fergojm deri sa te skuqet ne njeren ane dhe pastaj i rrutollojm, Sosi, Para se te kryhen peshqit marrim 4 thelba hudher dhe i grijm imt i shtypim mire, i grijm karrot me rende,

I qesim origano nje lug te qajit, biber te zi, nje lug e gjyse veget dhe i perziejm i qesim ufelle te bardhe ne fund dhe kur te jen peshiqt gati te ferguar i hekum dhe jav qesim sosin persiper. Sherbet me perime (shihe foton) te cilat i ziejm dhe i fusim ne furre me pak vaj ulliri dhe veget dhe pak biber te kuq qe jan shum te shishme kur ti shijoni! ju beft mire!! Receta e derguar nga >>>Edona Latifi-ramadani


Fjalet kyqe : gjellera  peshqi  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli  te rrumbullakta turke
Krahe pule te pjekura ne furre nga Luljeta Morina
Bishtaja – Boranija