Ja per cfare mund ta perdoreni vajin e kokosin
Ja per cfare mund ta perdoreni vajin e kokosin

Ja per cfare mund ta perdoreni vajin e kokosin

Kuzhint.com

Kunder akneve dhe puqerrave

Meqe vaji i kokosit ka efekt antibakterial, ka nje efekt shume te mire kunder pezmatimit te lekures si: akneve dhe puqerrave.

Ju mjafton rregullisht ta lyeni lekuren e pezmatuar dhe permiresimin do e veren mbrenda nje kohe shume te shkurter.

Kunder neurodermitisit:

Neurodermirmitisi siqe e dim eshte nje semundje shume e neveritshme.

Lekura e irrituara, puqurra te pergjakura, kruerje e tmerrshmen etj etj.

Vaji kokosit ua qetson lekuren nese e lyeni rregullisht, sheron plaget dhe largon kruarjen.

Gjithashtu ndihmon edhe kunder lekures me zbokth.

Pengon rrudhjen dhe lekuren e thate ne fytyre.

Edhe ketu vajin mund ta perdorini si cdo krem per fytyre.

Vetem e lyeni disa here ne dite ose ne mengjes dhe ne mbremje.

Ndihmon edhe per ta larguar celulitin.

Vaji i kokosit eshte i mire edhe per floket e thate, te demtuar si dhe ndalon renien e tyre.

Perdoret keshtu: me vaj kokosi i lyeni rrenjete dhe majet e flokeve i mbasi 10-20minuta ashtu dhe ne fund i pastroni me uje dhe shampo.

Ndihmon ne mbytjen e baktereve, viruse dhe kepurdhave.

Gjithashtu nje efekt pozitiv ka tek Heliocobacteri dhe gastriti.

Ushqimet i pergadisni me vaj kokosi si dhe cdo mengjes hani nga nje luge qaji vaj kokosi ne tesell.

Rregullon vlerat e sheqerit ne gjake.

Ndihmon tretjen

Forcon sistemin imunitar

Largon helmet nga trupi

Forcon eshtrat

Ule yndyren ne gjake si dhe rregullon qarkullimin e gjakut ne zemer.

Ja cfare thojne fansat e faqes sime per perdorimin e vajit te kokosit:

Te Gatuajm: Spari e pastron gjuhen pastaj merr nje luge vaj kokosi dhe e le ne goj 15 deri 20 minuta.

Kuptohet mundohu me ndihmen e gjuhes vaji te prek ne tere siperfaqen mbrenda gojes.

Mbas 15 minuta e peshtyn vajin dhe i pastron normal dhembet.

Vaji gjate asaj kohe qe eshte ne goje mbledh te gjitha bakteret si dhe guret i terheq.

Heqja e gureve nuke behet me perdorimin e pare por ngadal kadal.

Forcon edhe mishin e dhembeve

Ylbere Qerkini: E kam perdorur per floke kur behen majet e flokut bardhe (mitila) eshte shume i mire.

Pra i lyen majen e flokut e mban 1 ore pastaj i pastron.

Nje mjeke gjermane ia ka preferuar ta perdore vajin e kokosit edhe kunder renies se flokeve.

Vesa Nina: Po e kam perdore nese keni flok. me dredha e perdore per ti mbajt dredhat ne vend t shkumes ose gellit... perdoret per floket e thata I ben dhe I len me vepru sa keni deshir se esht I pa demshem sa me shum e leni aq me mir... per fytyre dhe trup jep shkelqim redukton rrudhat sidomos per lekur te that esht njeshi ka dhe shume veti tjera qe spom kujtohen per momentin veq di me ju then se esht super... per flok perdore tri her ne jave ndersa per ftyre gjdo mbramje nese ke lekure te thate dhe mbas gjdo depilimi munesh mi perdor per mos me tu kriju puqrrat e vogla besoj se te kom ndihmu sadopak.

Monda Kalenja: Po e kam perdorur per te pire po dhe per masazh gjunjesh.

Eshte shume e mire po mua me dha shume rezultat per gjunjet pasi jam me artrit.

Une o beja masazh gjunjeve tre here ne dite dhe te them te drejten jam goxha mire paftaj per ta pire nuk them se dha ndonje rezultat.

Kam perdorur dy kanace.

Per artritin mua me dha rezultat.

Nevrie Osmani Reqica: Vaji kokosit perdoret per flok, per pastrimine kembeve nga qimet dhe ta mban lekuren e but pernji kohe te ghat, shum asht e preferuar sidomos ghat pushimevene deti se lekura asht ma e terur prej ujit me kryp kjo e mbron lekuren.

Vaji i kokosit mund të përdoret edhe për tu depiluar me brisk pasi e zbut lëkurën tuaj njësoj si kremrat apo losionet për depilim.

Mivadete Mustafa: Perdoret per shum gjera si psh ne gatim, skuqje, per lekuren, maska per floket, per masazh bebe, per heqjen e make up, e shum e shum te tjera e kam ne shtepi gjithmon.

Gimce Jeta Gimce : Kam perdor dhe hale perdor gati 2vjet skam nijet me nal floket dhe ftyres perçdo mbremje dhe mengjes jam shume e knaqur mos haroj se edhe vaj ricines teper fantastik per floke dhe per rudha jam knaqur tej mase.

Valbona Bona Krasniqi : Po e perdori cdo dit te pastoj ftyren nga grimi ( make up) eshte fatastike provojeni edhe do te bideni.

Dete Shabani: Une e lye komplet koken i qes mjalt pak lemon nganiher e baj me huder edhe mjalt e mbaj per ni ore ose me shum qe mundesh

Por e mir edhte per gatim indiant e perdorin shume.

9:Gentiana Sallahi : Emira tek vaji kokosit esht se mund ta mbash ne flok pa ilar mepas floket psh ilyej majat ne vend ze pikave te selikonit ose kremtave qe japin shkelqim te cilat permbajn edhe kimikate dmth qe sabejn mir aq edhe edamtojn flokun, kshtu qe vaj kokosi ilyej majat per shkelqim njejohsisht edhe izbutin ato dhe eben flokun mete but dhe te ndritshem.

Halime Gashi: Per flok ka shum efekt e kam perdor si dhe per ftyr kush e ka lekuren e that i ben mir.

Laureta Baftiu-fazliu: Po dhe un e perdori per flok, per fytur, per lekur, per thonj mund te perdoret forcon thonjet po ashtu per dhembe, shume e mire per gjitha.

Teuta Krasniqi Syla : Kam perdorur ate te flokve dhe te ushqimit nese neser nyjet e eshtrave Keni dhimbje duhet te perdoret aj I ushqimit dmth.

Nese nyjet nuk kan yndyr te mjaftueshem.

Zana Kasumi : Kom perdor per pije njekohsisht per lyrje trupit... eshte shume i shendetshem per teroiden !

Gimce Jeta Gimce : Per floket di her ne jav eperdor se se pasna shkru.

Nazire Sallahu: Edhe unë e përdori për pastrimin e dhembve, jam shumë e knaqur.

Mira Keco Karafili :Per flok te thate

Ergis Goxhara :Eshte super fantastik per lekuren eshte antibacterial floket I shkelqen.

Valdete Idrizi: Un e perdori per patrimin e fytyres si dhe per flok, jam e knaqun mjaft

Edina Sh : E kam perdorur une dhe e perdor.

Per maske floku dhe fytyre.

Vaj kokosi te verdhe veze Vaj ulliri.

E mban 20minuta dhe pastaj e lan.

Eshte efikas shume i mire.

Per flokun e thate.

Perdoret per floke kacurrel pas larjes po nuk mundesh ta mbash gjate se i vjen ere.

Me mire Eshte gjithmone me shperlarje Perdoret per buzen kur Eshte e thate.

Perdoret per ta pire nje luge esell te Ben mire.

Po dhe ne ferrkimin e dhembeve.

Vaji i kokosit Eshte i mire dhe per plazh.

Nela Aurora: Vajin e kokosit kurr sekam perdorur

Vetem nje gje di se Afrikanet e lyejn trupin me vaj kokosi

Keshtu e kam degjuar.

E shkruar nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : cfare  mund  perdoreni  vajin  kokosin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supë me spinaq, makarona dhe fasule
Llokuma me djath
Feta krem