Patate me rozmarin
Patate me rozmarin

Patate me rozmarin

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 3 lugë gjalpë, i shkrirë
  • 3 lugë vaj ulliri ekstra
  • 10 - 12 patate te prera flegra
  • 200 gr pershut
  • kripë
  • disa dege rozmarin
  • 1 qepë të vogël, te prera flegra dhe feta shumë te hollë
  • 1/2 lugë çaji piper i kuq
  • 4 luge te vogla erza te freskëta

Pergaditja;

Se pari qerojm patatet i pastrojm dhe pastaj i prejm ne rrathe te holle dhe te barabart.

Lyejm tepsin me gjalp dhe ne te renditim patatet si ne foto.

Nderkoh marrim nje tigan me gjalp dhe ne te qesim qepen e prere ne feta shumë te holla, pershuten edhe kete te prer ne kube te vogla dhe i kaverdisim duke i hedhur piper te kuq, kripën dhe kete mase e hedhim mbi patate e prera ne tere siperfaqen e tepsis hedhim siper erza te freskëta vajin e ullirit dhe disa dege rozmarin.

E pjekim ne furre te nxeht ne 200 grad deri sa te merr ngjyren e deshiruar dhe te jen zier mire patatet,

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  patate  rozmarin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fasule turke
Qofte pule
Muffins me djathe gatuar nga Lirime Fejzullahu