Kofsha  pule me patate në furrë
Kofsha pule me patate në furrë

Kofsha pule me patate në furrë

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 10 kofsha pule
  • 1 kg patate
  • 1 qepë
  • rozmarinë
  • pak vaj ulliri
  • 1 lugë vegetë
  • 1/2 lugë peper

Metoda e përgatitjes:

Pasi të kemi larë dhe pastruar mirë kofshat e pulës, e vendosim të ziejmë në një tenxhere duke mbuluar 3/4 me ujë.

Shtojmë gjysmen e qepës, pak rozmarine dhe sasine e dëshiruar të kripës.

Ndërkohë qërojmë patatet, i presim në kubike të vogla dhe i shtrojmë në një tepsi duke i hapur mirë me qellim që të mos jenë njëra mbi tjetrën.

Shtojmë gjysmën tjetër të qepës të prerë hollë, pulen e zier (jo fort, pasi do të gatuhet akoma në furrë) marinojmë me piper të zi dhe vegetë, rozmarinë, e vaj ulliri (1 luge gjellë për person).

Shtojmë 1 gotë uji me lengun e pulës dhe e fusim në furrën e ngrohur 250-300 gradë, dhe mbajmë në furrë për rreth 20-30 min.

Ju bëftë mirë... /Puhia. com/


Fjalet kyqe : gjellera  kaqika  pule  patate  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte shtepije me qepë nga tegatuajm
Petulla
Torte shijshme me pana