Panine te mbushura
Panine te mbushura

Panine te mbushura

Kuzhint.com

Përbërësit për Panine të vogla me qumësht

500 gr miellë,

200 ml qumësht,

3 lug gjelle vaj ulliri,

10 gr maja birre,

4 gr kripe,

10 gr sheqer,

Per mbushje:

Proshut ne flegra,

kashkavall dhe,

gjalp siper panineve pasi ti keni nxjerr nga furra

Përgatitja:

Ngrohim pak qumështin dhe ne një pjese te tij hedhim dhe majanë e birrës dhe e leme te shkrije për disa minuta.

Në një enë bashkojmë miellin dhe sheqerin.

Hedhim me pas qumështin, 1 vezë, vajin e ullirit dhe fillojmë ta përziejmë.

Mund të përdorim dhe makinerinë me çengelin për brumë.

Shtojmë më pas dhe qumështin me majanë e shkrirë.

Fillojmë dhe ti përziejmë i ngjeshim përsëri.

Pasi të jetë krijuar një masë homogjene hedhim kripën.

Vazhdojmë ta përziejmë i ngjeshim dhe për disa minuta të tjera.

Më pas e bëjmë top dhe e mbulojmë me një rrobë duke e lënë të pushoj për 2 orë!

Pasi të këtë pushuar, e marrin brumin dhe krijojmë një cilindër, që ta kemi më të lehtë për të krijuar paninet.

Duhet ti krijoni të vogla pasi do të fryhen shumë.

I vendosni direk në tavë.

Me pas me anë të një furçe kuzhine, i kalojmë sipër me qumësht.

I lëmë të pushojnë për rreth 30 minuta.

Ndezim furrin ne 220 grad C.

Marrim tavën me paninet dhe me të verdhen e vezës, i kalojmë sipër me furçe.

I pjekim per 20 minuta.

Tavën e nxjerrim dhe pasi janë ftohur pak mund ti shërbejmë duke i prer ne mes dhe duke i futur sallam, proshut, kashkavall, mund ti fusim prap ne furre per 5 minuta qe te fitojne shkelqimin sikurse ne foto.

Ju bëftë mirë!


Fjalet kyqe : brumera  panine  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube te mbështjellura me çkolladë
Embelsir me djathë  ose gjize te embel
Tiramisu me pandispanje