Oriz me perime
Oriz me perime

Oriz me perime

Kuzhint.com

Perbersit:

  • oriz 6 filxhan qaji
  • 3 domate
  • 2 speca te verdhe
  • 2 speca te kuq
  • veget, krip
  • vaj
  • 1 lug e sheqerit spec e kuqe e bluar (biber i kuq)
  • 6 cop mish i bardhe pule ( file, apo kaqik dhe shpatull)
  • karrota, majdanoz
  • 1/2 qep

Pergaditja:

Copet e mishit te pules i qesim te zihen ne nje tenxhere per gjysem ore.

Marim orizin e qerojme dhe pastajm e lajme mire me uj te ftohet.

Nje nje tepsi qesim vajin, 1/2 Qepe, 1 specat(e verdhe dhe te kuq), domatet, karrotat dhe majdanozin.

Pasi qe te skuqet qepa i hedhim dhe spec te kuqe te bluar, masen e lejme ashtu "te kaverdiset "edhe per 3 min.

Pas kesaj ne tepsi e qesim Orizin dhe i shtojme uj pak pa u mbushur mire tepsia,

Qesim veget e krip sipas nevojes.

Masen e fusim ne furr te shportetit ne temperatur 250 grade( te cilen e kemi leshuar me heret) e lejme ashtu per gjysem ore.

Nxjerrim tepsin dhe i qesim dhe copat e mishit ne te.

Duke ju hedhur dhe veget persiper.

Dhe e lejme masen ashtu deri sa te shtjerret uji.

Ne pjaten per servirje servojme nga masa me nga 1 cop mish pule per secilin person.

Nese e konsumojme me turshi te pergatitura do te jet shume me e shijshme.


Fjalet kyqe : gjellera  oriz  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja vrasësi i heshtur i fëmijëve
Torte me mascarpone,qershia,ajke dhe corn flakes
Torte me ylla