KOKOS BAJADERA
KOKOS BAJADERA

KOKOS BAJADERA

Kuzhint.com

Për pjesën e errët nevojiten: -1 dcl qumësht -150 gr sheqer -125 gr margarin -1 kese vanill sheqer -1 lugë kakao -300 gr keksa të bluar 2.

Për pjesën e bardhë nevojiten: -1 dcl qumësht -150 gr sheqer -125 gr margarin -50 gr keksa të bluar -200 gr kokos Udhëzimet Përgatitja(pjesa e errët): Qumështi, sheqeri, vanilla dhe margarini nxehen duke u perzi vazhdimisht deri sa të shkrihet sheqeri.

Pastaj ia qesim keksat i përziejm mirë, i shtijmë në një tepsi dhe i lejmë të ftohen. Përgatitja (pjesa e bardhë). Qumështin, sheqerin dhe margarinën i nxehim duke i përzi deri të shkrihet sheqeri.

Pastaj i hedhim keksat e bluar dhe kokosin.

I përziejm mirë dhe i hedhim mbi masën e errët.

Përmi i qesim pak kokos. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  kokos  bajadera  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ta karamelizojme sheqerin per 5 minuta pa u ngjitur
Tomel oriz(sultiash) ne menyre  te shpejt
Shtrudlle me mermrladë  nga Ibee Pre