Embelsir me peme dhe zhelatin nga Arife.
Embelsir me peme dhe zhelatin nga Arife.

Embelsir me peme dhe zhelatin nga Arife.

Kuzhint.com

Perbersit;

 • 2 veze
 • 2 gota Kos
 • 2 gota sheqer
 • 1 got vaj
 • 2 gota miell
 • 1 pecivo dhe
 • kajsi te coptuara ne kube

Per shtresen siper dhe per dekor nevoiten

 • Banane
 • kajsi
 • rrushe i thate
 • kokos
 • 1 pako me zhelatin dhe
 • 400 ml uje

Pergaditja;

Ne nje ene perziejm te gjithe perbersit e me siper me tel kuzhine pastaj ia shtojm edhe kajsit e prera ne kube dhe masen e fituar e qesim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe e pjekim ne temperatur 180 grad.

Nderkoh marrim nje tengjeredhe ne te e qesim nje zhelatin dhe 400 ml uj dhe e vlojm Pasi te ket vlual e largojm dhe e ftofim

Pasi te jet pjekur torta siper saj renditim banane dhe kajsi si ne foto dhe mandej iaa hedhim siper tyre zhelatinen e ftohur dhe rushin e thate dhe pak kokos.

Ju beft mire nese vertet e gatuan ndonjera kete embelsir te shijshme!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  peme  zhelatin  arife  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keni probleme me sinuset ?
Tortë karamele
Petulla te mbushura me qokollad