Rollade me banane
Rollade me banane

Rollade me banane

Kuzhint.com

Rolade me banane e pergaditur nga Alba Sh Rrahmani

Patispanja:

 • 6 vez
 • 6 luge gjelle sheqer
 • 6 luge gjelle mille
 • 1 peciv

Filli dhe mbusha:

 • gjysem litre qumsht
 • gjysem margarini
 • 9 luge gjelle mille
 • 9 luge sheqer
 • 2 luge kakao
 • 4 banane
 • 1 shllage

Pregaditja e fillit:

E veme ne zjarr qumshtin dhe margarinen dhe e leme po thuajse te vloj, pastaj ne nje en tjeter perziejm miellin sheqerin kakaon me pak qumesht, kur qumeshti fillon te vloj ia hedhim dhe e perziejm derisa (pregaditja te behet si pudingu) pra e ziejm disa minuta dhe e lem me u ftoh tersisht.

Pregaditja e pandispanjes:

Ne nje ene te thellei qesim vezet dhe sheqerin dhe i rrahim mire me mikser me pas shtojm miellin dhe peciven dhe masen e fituar e qesim ne tepsi katrore (tepsi te shporetit te rrymes) dhe e pjekim ne 190 grad .

Pasi te pjeket pandispanja e lem qe te ftohet tersisht.

Pasi te jen te ftohura te dyjat mire e marrim fillin e qesim mbi pandispanjejn e rrafshojm mire dhe siper I vendosim bananet e qeruara dhe peten e rrotullojm me kujdes qe tamarre formen e rolades pastaj e lyejm me shllag ne te gjitha anet.


Fjalet kyqe : embelsira  rollade  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

VAJ KOKOSI DHE MJALTE PER KOLLEN
Pogaçe te vogla ( brumi me patate) nga Kaltrina Berisha
Toptha të shijshm me karrota