Mishë pule me makarona dhe perime nga tegatuajm.
Mishë pule me makarona dhe perime nga tegatuajm.

Mishë pule me makarona dhe perime nga tegatuajm.

Kuzhint.com

Mish pule e makarona në tigan nga tegatuajm.

Përbërësit për 4 persona:

* 300 gr makarona,

* 250 gr fileto pule,

* 100 gr karota,

* 150 gr lulelaker,

* 150 gr Brokoli(të ngrira, ose të konservuara),

* 100 gr ajkë e thartë,

* 30 gr margarinë ose vaj,

* 2 thelpinj hudhre,

*kripë, pipër i zi xhenxhefil, rrenje selino, patligjan te kuq te terur, veget, curry.

Përgatitja:

Në një enë me ujë të valë e kripë, makaronat qitën të zihen për 8 minuta.

Hiqen nga zjarri dhe derdhën në kulluese.

Mishi lahet dhe prehët në copa mesatare të mëdha te gjitha perimet qërohen e grihën.

Margarina qitët në tigan, kaurdisët qepa e hudhra, pastaj qitet mishi dhe së bashku kaurdisën për 5 minuta.

Ndërkohë karotat qërohen e prehën në formë shkopinjsh të hollë dhe qitën në mish.

Pastaj i qitët edhe perimet e tjera te prera de te ziera pak ne avull si dhe kripa e piperi dhe i kaurdisen edhe 5 minuta vazhdohet zierja

Në fund qitën edhe makaronat e zier e të kulluar, qitët edhe ajka, përzihen të gjitha mirë dhe në fund gjellës i jepet shija sipas dëshire dhe sherbehet si ne foto.


Fjalet kyqe : gjellera  mish  pule  makarona  tigan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si të pregatisim polenta?
Pasul ne tave
Konsumoni dhe dobësohuni me molla