Torte me krem dhe qokollad
Torte me krem dhe qokollad

Torte me krem dhe qokollad

Kuzhint.com

Përbërësit: peta; 8 bardhë veze 8 lugë sheqer 8 lugë miell Pluhur pjekje 1/2 Mbushja; Qumësht 1/2 l 8 vezë 2 xhelatina 1/2 l krem oplla 100g çokollatë 150g sheqer Përgatitja: 1.

Për kore rrahim të bardhët e vezeve me sheqer, shtonjm miell dhe pluhur pjekje dhe e pjekim për 30 min në 200 gradë. 2.

Kur korja është pjekur e zbutim me 1dcl qumësht te nxeh dhee lënë të ftohtë 3.

Për mbushjen zbutim 2 xhelatinë në pak ujë të ftohtë 4 1/2 l qumësht e vlojm, vezët dhe sheqer i rrahim deri sa të shkrihet sheqei dhe i derdhi me qumshtine nxehtë dhe nuk do të lejojëm qe te vloj por pak sa për ti gatuar vezët ne te 5.

Pastaj ia hedhim xhelatinën e perziejm edhe pak dhe e lem qe te ftohet (të jetë i vakët) 6.

Rrahim 1 / 2L kremit dhe e shtoni në përzierjen e kremit me xhelatinë, vezë dhe qumësht, shtoni çokollatë te grryer ne rendedhe ne copa dhee perziejm prap nasen duke e 7.

Hedhur mbi koren e gatuar me pare duke e rrafshuar mire sikur tortëdhe dekoruar me qokollad te brimcuar dhe e vëmë në frigorifer për disa orë për tu ftohur. (PER ME SHUM SHIKONE FOTON) Ju beft mire


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rrushi i dobishem per shendet
Kujdes, Kina ka nisur të prodhojë oriz plastik (Video)
Petulla qe nuk pijne aspak vaj