Krofne(petulla;lokuma) nga Izmir Linda Selami
Krofne(petulla;lokuma) nga Izmir Linda Selami

Krofne(petulla;lokuma) nga Izmir Linda Selami

Kuzhint.com

Krofne te pergaditura nga:Izmir Linda Selami

  • 1kg miell.
  • 3vez
  • 1gota caji me vaj ulliri
  • 14gr maja. ( fasac).
  • 2lug qe ham me sheqer
  • 1lug me krip.
  • Qumesh te vaket
  • Vaj ulliri per fergim

Pergaditja;

Ne fillim e nxajm brumin nga te gjithe perbersit e mesiperm dhe pastaj e lem qe te pushoj afer nje ore ne nje vend te ngroht pastaj nga ky brum i bejm nje pet dhe nga peta formmoj petulla duke i prer me nje got uji si ne foto dhe i fergojm ne nje tigan me vaj te nxeht deri sa te marrin ngjyren e deshiruar ose si ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  krofne  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat ne forme iriqi (dizajn )
Kroketa me spinaq dhe susan
Gjoks (fileto) pule  me  pilaf