Supë karrotash me kos
Supë karrotash me kos

Supë karrotash me kos

Kuzhint.com

Përbërësit:

2 lugë caji vaj të errët susami,

1/3 filxhan caji qepë të kuqe të grira,

500 gram karrota të qeruar dhe të prera kubikë të vegjël,

2 filxhanë caji lëng pule,

1 lugë caji xënxëfil të grirë hollë,

1 filxhan kos i bardh me 2 % yndyrë,

supe me karrota

Pergatitja:

Duhet që të ngrohni vajin në një tigan të mesëm në zjarr të mesëm.

Më pas, shtoni qepët dhe gatuajini për 2 minuta derisa të zbuten.

Përzjejini vazhdimisht.

Shtoni karrotat, gatuajini për 4 minuta dhe më pas shtoni lëngun e pulës dhe lërini të ziejnë.

Duhet ti mbuloni dhe të ulni zjarrin e të shterojë për 22 minuta.

Shtoni xënxëfilin dhe gatuajini për 8 minuta derisa karrotat të zbuten.

Mbulojeni tiganin dhë lëreni në temperaturë ambjenti për 5 minuta.

Më pas, shtoni gjysmën e përzjerjes me karrotat në mikser dhe përzjejini derisa të zbuten.

Më pas hidheni në një tas më të madh dhe përsërisni procedurën më pjesën e mbetur të lëngut me karrotat.

Më pas, ngroheni supën për 2 minuta dhe shërbejeni me kos nga sipër dhe mente.


Fjalet kyqe : supa  supe  karrotash  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

AQ SA DUHET TË DINI PËR KALIUMIN
 Përfitimet dhe efektet anesore te nenexhikut
Salmon me couscous dhe perime