Schnitten me qumesht dhe çokolate
Schnitten me qumesht dhe çokolate

Schnitten me qumesht dhe çokolate

Kuzhint.com

Perberesit per nje tepsi 20x25 cm:

200 gr Cokolate

 • 150 gr Gjalp
 • 150 gr Sheqer
 • 4 veze
 • 50 gr Miell
 • 3 Fleta zhelatine
 • 1/4 l Qumesht
 • 1 Pako sheqer vanille
 • 2 Te bardha veze
 • Krip
 • 80 gr Sheqer
 • 100 ml Ajke

Pergaditja:

Per brumin shkrim cokolaten se bashku me gjalpin dhe sheqerin.

Furren e nxehim ne 160 Grad.

Tepsin e mbulojme me leter per pjekje.

Ndajme vezet.

Te verdhat e vezeve me miellin i rrahim me mikser duke ia shtuar cokolaten e shkrire.

Rrahim edhe te bardhat e vezeve me sheqerin e mbetur dhe me kujdes e hedhim te masa me te verdhat e vezeve.

Brumin e derdhim ne tepsi dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 140 Grad per 30 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra per tu ftohur.

Per kremin zhelatinen e zbutim 5 minuta ne uje te ftohet. 100 ml qumesht me sheqer vanillen e vlojme mbi zjarre.

Marrim disa luge nga qumeshti e shkrim zhelatinen pastaj e perzime me qumeshtin tjeter te mbetur.

Pastaj e largojme nga zjarri e derdhim ne nje ene tjeter dhe e vendosim ne frigorifer per tu ftohur mire.

Te bardhat e vezeve i rrahim me mikser me kripen pastaj ia shtojme edhe sheqerin.

Rrahim edhe ajken me mikser pastaj e shtojme te qumeshti qe kemi vendosur ne frigorifer si dhe kesaj mase ia shtojme edhe te bardhat e vezeve te rrahura.

Derdhim tere kremi mbi peten qe kemi pjekur e mbulojme mire tere siperfaqen e saj dhe e vendosim prap ne frigorifer 1-2 ore per tu ftohur.

Per njollat e zeza siper kremit marrim 100 gr cokolate te shkrire e mbushim shiringun e kuzhines dhe siper me kujdes bejme njolla te zeza dhe e lem ashtu torten pa e prere deri sa te thahet cokolata.

Burimi: http://www. kuechengoetter. de/

Perkthimin e ka bere www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : embelsira  schnitten  qumesht  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çokollata ndihmon kundër kollitjes!
Pija çudibërëse me shafranin e Indisë
Sos per hamburgera