Tortë me karamel
Tortë me karamel

Tortë me karamel

Kuzhint.com

Përbërësit: Për bazë: 220 g keksa të bluar 150 g margarinë 2 lugë sheqer të verdhë Për mbushje: 960 g krem të bardhë 300 g sheqer të verdhë 100 g margarinë 5 vezë 1 lugë ekstrakte vanilje karamel të gatshme 50 gr Lejthea per dekoriml Përgatitja: .

Në tepsi përgatisni keksat bluar, margarinën e shkrirë dhe sheqerin, duke formuar një masë. Masën e shtroni në tepsi dhe e piqni për dhjetë minuta në 180 gradë.

Më pas përzieni kremin e bardhë me sheqer dhe vanilje, shtoni margarinë, përsëri përzieni e më pas shtoni vezët një nga një. .

Brumin e vendosni mbi petën tjetër të pjekur dhe të ftohur. .

Pasi t'i keni pjekur të dyja petët, e ftohni mirë dhe e lyeni siper me karamele dhe e dtkuroni me fruta portokalli. Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Levrek në skarë
Gurabija me krem limoni nga Kaltrina Berisha
Pasta me sos dhe proshutë