Krelan me miell misri dhe spinaq
Krelan me miell misri dhe spinaq

Krelan me miell misri dhe spinaq

Kuzhint.com

Krelan me miell misri dhe spinaq nga Ajshe Shurdhiqi

Perberesit:

 • 4 Ve
 • 1 Peciv (pluhur paste)
 • Pak krip
 • 1 Gote e gjysem qumesht
 • 1 Gote vaj
 • 300 gr Djathe
 • 200 gr Spinaq
 • 3 Gota miell misri
 • 1 Gote miell te bardhe

Keshille :Gota duhet te jete e njejte per te gjithe perberesit (150-200 ml).

Pergaditja;

Marrim nje ene dhe ne te i qesim vezet dhe i rrahim per 5 minuta me. mikser pastaj ne te qesim perberesit tjere te lengshem (qumshtin dhe vajin), pastaj djathin e grire rende dhe miellin e misrit dhe te bardhe te perzier me pecive.

Ne fund shtojme edhe spinaqin e prere dhe e perziejme tere masen me tele kuzhine.

Lyejme tepsine e qesim masen e pergaditur

Te pjeket ne furre te nxeht ne temperature 200 grad per 50 min derisa te merr nje ngjyre te preferuar dhe te servohet e nxeht.

Ju beft mire!

Ingredient;

 • 500g of corn flour
 • 1 teaspoon of baking powder
 • 1 flat teaspoon of salt
 • 1 tablespoon of lard (room temperature)
 • 700ml sparkling mineral water

Combine flour, baking powder, salt, add sparkling water and stir in lard.

Mix with spatula until well combined.

Pour prepared mixture into baking pan 25cm diameter covered with parchment paper.

Bake in pre-heated oven at 200 degrees for 50 minutes.


Fjalet kyqe : brumera  krelan  miell  misri  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me make nga Rejhane Memeti
Tespishte (tatli) nga Blertë Sejdiu
Ju shqetëson pesha?