Kifle të shpejta nga Kosova
Kifle të shpejta nga Kosova

Kifle të shpejta nga Kosova

Kuzhint.com

Përbërësit: 1/2 e litrit qumësht të vakët, 2/3 Lugë sheqer, 1 dhe 1/2 pluhur pjekje, 1 kg miellë, 1 lugë e vogël kripë, 3 vezë, 1dl vaj, 250 g djathë i freskët.

Për lyrje: E verdha e 1 veze, qumësht 1 lugë gjelle, fara susam, liri, etj.

Përgatitja: Në gjysmë litri qumështi të vakët hidhni 2/3 e lugës me sheqer dhe gjysmë tharmi dhe prisni të vijë.

Përzieni një kilogram miell, një lugë të vogël kripë, 3 vezë, 1 dl vaj, ia shtoni këtë qumështit dhebeni nje brum homogjen.

Me të përgatitur brumin, ngrohim paraprakisht furrë në 180 gradë.

Kur brumi të vijë, e t’holloni 2-3 herë, grini përmbi djathe ose diqka tjeter sipas shijes dhe i bëni kiflet i lyejm me te verdhen e 1 veze te perzier me 1 lugë gjelle qumesht dhe siper i hedhim fara (susam, liri, etj) dhe i vendosni qe te piqen ne furre te nxeht ne 200grad.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  shpejta  kosova  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e shijshme me lajthi
Tave makaronash me spinaq dhe mishe pule
Pite  me rende si ne kohrat e gjysheve