Kifle gershet me dy ngjyra ne menyre aziatike
Kifle gershet me dy ngjyra ne menyre aziatike

Kifle gershet me dy ngjyra ne menyre aziatike

Kuzhint.com

Perberesit:

--------------------

*1/3 gote uji miell*1 gote uje---------------------Per brumin kryesor:*2 Gota e gjysem miell*3 Luge gjelle sheqer*Gjysem luge qaji krip*3 Luge gjelle qumesht pluhur*100 ml uje + 2 luge gjelle uje*1 Luge e gjysem gjelle kakao*1 Luge e gjysem qaji kvasac*2 Luge gjelle buterPergaditja:Spari marrim nje tenxhere te vogel dhe ne te e qesim ujin dhe miellin.

Ne temperaturt te vogel e perzim masen rregullisht deri sa masa te arrin temperaturen 65 Grad.

Pasi te jete gati largojm anash dhe e mbulojme me folie plastike(shih foton). Brumi kryesore:Nje ene te thelle qesim masen e pergaditur me larte pastaj ia shtojme perberesit e tjere duke i prejashtuar buterin, ujin dhe kakao.

Ngjeshim brumin mir pastaj ia shtojme buterin dhe e ngjeshim deri sa te shkrihet buteri. Ndajme brumin ne 2/3 dhe 1/3 pjese.

Largojme pjesen me te vogel dhe e mbulojm me folie plastike. Ngjesheni pjesen me te madhe te brumit dri sa brumi te behet i lemushem dhe elastik.

Pastaj e mbulojme me folie plastike. Marrim tani pjesen tjeter me te vogel dhe ia shtojme kakaon dhe ujin sipas nevojes dhe e ngjeshim brumin deri sa te behet i lemuar dhe elesatik.

Mbulojme edhe kete me folie plastike. I lem brumat qe te vijne derisa sa ta arrin dyfishin e mases qe e kane. Per ecurin e pergaditur shikoni fotot ne vazhdim. Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 20 minuta.

Pasi ta largojme nga furra mbi e lyejme me buterin e mbetur.

Burimi:http://simplerecipes. me/


Fjalet kyqe : brumera  kifle  gershet  ngjyra  menyre  aziatike  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Petulla me maja
Kube te mbështjellura me çkolladë
Lëngu i qepës ndihmon të luftoni diabetin