Torte e but me çokolate
Torte e but me çokolate

Torte e but me çokolate

Kuzhint.com

Perberesit:

*4 vezë,

*200 gr Gjalp (Butter),

*200 gr Cokolate (milk cokolate),

*100 gr Cokolate e grryer ne rend,

*100 gr Sheqer pluhur,

*Nje pako puding cokolate pluhur,

*Gjysem luge caji pecive (aditiv, pluhur per fryrje),

*Nje pako sheqer vanille,

*Pak krip,

Pergaditja:

Hedhim ne nje tenxhere gjalpin dhe 200 gr cokolate.

E vendosim mbi zjarre dhe e perziejme me luge deri sa te shkrihet cokolata.

E largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet.

Perziejme pluhurin e pudingut me peciven.

Rrahim me mikser vezet sbashku me kripen, sheqer vanillem dhe sheqerin.

Pastaj me kujdes ia shtojme cokolaten qe kemi shkrire me heret.

Ashtu duke e perzier masen ia shtojme edhe cokolatet e grryer ne rende dhe krejt ne fund ia shtojme pluhurin e pudingut te perzier me pecive.

Derdhim brumin ne tepsi te lyer me gjalp e rrafshojme mire dhe e vendosim tepsin ne furre qe te piqet torta 20-25 minuta ne temperatur 175 Grad.

Pasi te pjeket e largojme nga zjarri e lem pak te ftohet dhe siper e dekorojme me sheqer pluhur ose e lyejm me cokolate te shkrire. burimi:chefkoch. de


Fjalet kyqe : cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Smoothie me ananas
Biskot me mjaltë, për një mëngjes të përkryer
Gjuveqë shtëpije