Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj
Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj

Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj

Kuzhint.com

Përbërsit:

1 gote te ujit vaj,

1 gote sheqer,

1 gote qumesht,

1 sheqer vanile,

1 pluhur fryres

14 luge të gjelles miellë ose me shume sa te jet nevoja, 4 vezë,

1 qese rrushe te thate.

Perrgaditja:

Në një ene rrahim vezet dhe ne të pastaj i hedhim të gjithe perbersit tjer duke i perzier përpos miellit dhe rrushit, ne fund i hedhim edhe miellin me rrushë dhe masen e hedhim ne nje tepsi me form qfar të keni ne kuzhin pastaj e vendosim në furrë për te pjekur per 40 min ne temp 170 grad.

Dekori sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  rrush  that  bere  florentina  mahmutaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me nurtela
>Tiramisu<
Krem pastiqerie per lyerjen dhe dekorimin e tortave