Ëmbelsirë me puding nga Lulja La
Ëmbelsirë me puding nga Lulja La

Ëmbelsirë me puding nga Lulja La

Kuzhint.com

Embelsire me pudinge e pergaditur nga Lulja La

4 veze, 2 peciva,

1 sheqer vanil,

2 gotate ujit me vaj,

2 gota me jogurt,

2 gota me sheqer,

2 pudinga te vaniljes,

2 luge kakao,

mielle derisa te trashet brumi si per kekë por jo shume.

Pergaditja;

Me te gjithe perbersit e me siperm perveq kakaos e formojm brumin per torte pastaj brumin e ndajm ne dy pjes ku njeres pjes tani ia shtojm edhe kakaon e

perziejm qe masa te behet si zeber e qesim ne tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne temperatur 200 grad per 8 minuta.

Derisa te pjeket pjesa e pare pak e pergaditim pudinun e vaniljes sipas udhezimeve qe shkruan ne pako dhe menjeher pas 8 minutave pjekje te tortes ia qesim siper 3/4 e pudigut e rrafshojm mire dhe menjeher siper ia qesim edhe pjesen tjeter te brumit mbi puding dhe prape e vendosim tepsin me torten ne furre per tu pjekur ne te njejten temperatur per 30 minuta.

Pasi te pjeket torte e lyejm siper me pudingun e mbetur dhe e dekorojm si ne foto ose sipas shijjes qe keni.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  pudinge  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

KEKE ME LIMON
Sheqerpare gatuar nga Lejla Mustafi
Kifle me MAk