Biskota me nisheste
Biskota me nisheste

Biskota me nisheste

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 1/3 gota miell
 • Niseshte 2/3 filxhan
 • 1/4 tsp kripë
 • 227 gr gjalpë e butë
 • 1/2 filxhan sheqer pluhur
 • 1 luge lenge limoni
 • 1 lugë vanilje

Sperkatja:

 • Sheqer pluhur

 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 1luge levore limon
 • Lëng limoni 1 luge
 • 2 luge mjaltë ose glukozë
 • 1/2 filxhan gjalpë e butë

Pergaditja:

Paraprakisht ngrohim furren ne 175 grad dhe vazhdojem pergadisim biskotat duke marre nje en te thelleku ne fillim hedhim gjalpen e shkrir dhe ne te hedhim kripen, sheqerin pluhur, lengun e limonit, 1 vanilje dhe nishesten gradualisht duke e perzier ia hedhim edhe miellin dhe e formojme brumin dhe ne anene tjeter bejme toptha te vegjel me dore i renditim ne nje tepsi te shtruar me leter qe te piqen ne 180 grad per 20 min Pasi te pjeken i bashkojm dy gjysemat duke i mbushur dhe bashkuar me kremin e pergaditur dhe te ftohur dhe i dekorojm me sheqer siper ne te dy anet.

Pergadisim mbushjen:me 1 filxhan sheqer pluhut 1 levore limoni dhe lengun elimonit dhe mjalt se bashku me gjalpen dhe e leme qe te ftohet.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  nisheste  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me gjize
>Rafaelo < te gatuara nga; Ardita Basha
Embelsir me nurtela