Embelsir  me kivi
Embelsir me kivi

Embelsir me kivi

Kuzhint.com

Përbërësit: *400 gr biskota *150 gr gjalpë *500 gr djathë i butë filadelfia *100 gr pana e freskët *100 gr sheqer *5 të bardhë veze *1 kg kivi te qeruara dhe te shtrydhur ne blender *3 fleta zhelatin te zbutura ne uje *1/2 filxhani lëng limoni * per dekorim kivi dhe krem, ose sipas deshires Përgatitja: Si fillim përgatisim bazën e torte ; Biskotat i shtypim fort të gjitha ose i grijmë me grirësin elektrik duke shtuar edhe gjalpin në të.

Marrim një tepsi të rrumbullakët me diametër rreth 22-24 cm e cila i jeket rrethi.

Hedhim në të biskotat te perzera me gjalpin.

I shtypim mirë me lugë ose me dorë duke krijuar një bazë në gjithë pjesen e poshtme te tepsis.

Më pas e vendosim tavën në frigorifer përreth 30 minuta deri sa te pregaditim kremin.. Përgatisim kremin qe ta vendosim sipër keksave. Në një enë qelqi hedhim te bardhat e vezëve, sheqerin,. Fillojmë ti rrahim me rrahësin elektrik deri sa te behet nje shkum e fort.

Më pas shtojmë vaniljen dhe lëngun e limonit i si edhe gjizen philadelphia dhe panën e rrahur me pare dhe vazhdojmë ti rrahim përsëri por me shpejtsi te vogel derisa të përzihen mirë të gjithë përbërësit. Marrim bazën nga frigoriferi dhe ia hedhim sipër kremin e bardhe te përgatitur duke e ndar nje pjes per dekorim. ku masen e kremit e qesim siper keksave duke ia dhen formen si ne foto pastaj marrim kremin e pregaditur nga kivi dhe zhelatina qe i kemi perzier se bashku dhe e hedhim siper kremit te bardhe e rrafshojm mire ku dhe e fusim qe te ftohet dhe ne fund bejm dekotimin me kremin e bardhe qe e kemi ndar me par dhe feta te prera te freskta te kivit. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  kivi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë e njom me kakao
Si ta gatuajm brumin per( makarona, lazanja, ravioli, tortelini etj)
Pogaqe nga tegatuajm