Embelsir zebra nga Mira
Embelsir zebra nga Mira

Embelsir zebra nga Mira

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 4 vez.
  • 1 gote sheqer,
  • 1 vanil.
  • 1 gote qumesht,
  • 1 gote vaj,
  • 2 gota mielle,
  • 2 luge kakao,
  • 1 peciv.

Pergaditja;

Ne fillim i rrshim vetem te bardhat e vezeve (vezet duhet te jen ne temperatur dhome e jo nga frigoriferi)me nje gote sheqer dge nje sheqer vanil pastaj ia qesim edhe te verdhat e vezeve nje nga nje duke i perzier edhe pak me mikser dhe ne fund ia qesim te gjithe perbersit tjer perveq kakaos dhe tani i perziejm me luge ose me tel kuzhine.

Kete mase e ndajm ne dy pjes te barabartane ny ene.

Perziejm kakaon ne nje gote me 3 luge uje te nxeht dhe pastaj e qesim tek njera en me brumdhe e perziejm mire keshtu qe e fitojm nje brum njgyre kafe e nje te verdhe.

Marrim tani nje tepsi te lyer me yndyr dhe fillojm ta qesim brumin aty.

Njeher fillojm me brumin e verdhe, pastaj me te kaftin.

Hedhim pak brum te verdhe ne mes te tepsise perafersisht 3-4 luge gjelle pastaj ne mes te keti brumi te hedhur qesim pak nga brumi me kakao. dhe kesht me radhe vazhdojm deri sa te hargjohet i gjithe brumi.

E pjekim ne temperatur 180 grad.

Mbasite pjeket siper mund ti hedhim sheqer pluhur, qokqollad apo edhe gjem sipas deshires.

Tepsia duhet te jet e rrumbullaket ndersa gota me masen 200 ml.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  zebra  mira  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keshilla per gatim: Si te kete shije akoma me te mire lulelakra?
Kek me dy shije
Pet te mbushura