Domate jeshile turshi nga tegatuajm
Domate jeshile turshi nga tegatuajm

Domate jeshile turshi nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

3l ujë, 2 gota sheqer1. 5 gotë krip, 1 gotë uthulle, 7 kg domate, 1 kese mbrojtës, 3 karrota dhe fletë dafine sipas deshirës

Pergaditja;

Ne fillim i pastrojmë domateti i leme qe te kullohen pastaj i shpojmë dhe i i vendosim neper kavanoza i qesim edhe

karrotat sipas deshires si dhe fletet e dafines

Ne një tenxhere qesim ujin, kripën dhe sheqerin dhe i vlojmë.

E largojmë nga zjarri dhe i shtojmë uthullen dhe mbrojtësin e verës. dhe në fund i qesim shellirën e nxehtë(jo valë)


Fjalet kyqe : turshi  domate  jeshile  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

TONIKU NATYROR QË PARANDALON FTOHJET SEZONALE
Per ju qe keni problem me gjinjet, nje metode si ti sheroni!
Tortë e shpejtë me  keksa tiramisu (pishkota)